head-1
Šiltavandenis šamas - mokslinis pavadinimas Afrikinis šamas plėšikas (lot. Clarias gariepinus) – unikali naktinė žuvis, gebanti kvėpuoti ir „vaikščioti“ – ropoti sausu paviršiumi. Natūraliai veisiasi ir auga gėluosiuose vandenyse, paplitęs Afrikos žemyno ir Viduriniųjų kraštų lėtai tekančiose upėse ir ežeruose, kurių vanduo yra nuolatos šiltas.

visas samas 1337x786


Tai gana tingios žuvys, jei nėra būtinybės, jos beveik nejuda. Šamai yra plėšrūnai, medžioja naktį, minta vandens gyvūnais, smulkesnėmis žuvimis, varlėmis, dvigeldžiais moliuskais. Ant viršutinio šamų žandikaulio auga keturios poros ūselių, kuriais žuvis jaučia skonį ir kvapą, jie padeda šamui dugne surasti smulkius bestuburius.

Šamo galva didelė, iš viršaus plokščia, oda minkšta, be žvynų, tad ruošiant žuvį jos skusti nereikia.

Šamas, kaip minėta, yra tingi žuvis ir kaip tik todėl puikiai tinkamas auginti pramoniniu būdu. Jis be reikalo neplaukioja, jeigu jam prieš nosį gausu maisto ir sudaryta komfortiška aplinka, t.y. šiltas ir švarus vanduo.

Taigi, leidžiant šamui ramiai ir patogiai „tinginiauti“, galima užauginti reikiamo svorio ir aukštos kokybės žuvį akvakultūros srities įmonėse. Juo labiau, kad šis šamas sugeba itin gerai prisitaikyti prie ekstremalių aplinkos sąlygų: gali gyventi vandenyje, kurio pH intervalas nuo 6,5 iki 8,0; toleruoja aplinkos temperatūrą nuo 8 iki 35 laipsnių Celsijaus.

Natūraliomis sąlygomis gyvenantys šamai, išdžiūvus vandens telkiniui, netgi geba patys persikraustyti į kitą, sausuma nukeliaudami iki 4 km. Visgi auginami dirbtinėmis sąlygomis, šamai mėgsta ramybę ir stabilumą. Optimali jų augimui vandens temperatūra yra 25-27 laipsnių Celsijaus, patalpose turi tvyroti prieblanda. Šamai nemėgsta triukšmo, pašalinių garsų – pakanka pabelsti į baseiną, kuriame jie laikomi, ir pora valandų žuvys bus neramios, nesimaitins. Tačiau jei pakanka ir maisto, ir ramybės, ir švaraus vandens, šamukai auga itin sparčiai ir prekinį 1-2 kg svorį gali pasiekti per 8-9 mėnesius.

Kadangi natūralūs žuvų ištekliai pasaulyje nuolatos mažėja, o žuvies ir jos produktų suvartojimas – auga, šiltavandenių šamų auginimas uždarose recirkuliacinėse sistemose yra nauja ir labai sparčiai pasauliniu mastu besivystanti akvakultūros sritis. Juo labiau, kad tai tikrai vertinga ir skani žuvis.


Europoje (ir ne tik) šamai labai paklausūs. Šių žuvų mėsa labai maistinga ir vertinama ne tik dėl gausaus omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių kiekio, kurios labai naudingos žmogaus organizmui, bet ir dėl daugelio kitų priežasčių, bei rekomenduojama dietologų dėl šių savybių: ji yra liesa; turi daug kalcio; šamo mėsoje yra daug omega-3 polinesočiosiomis riebalų rūgščių, amino rūgščių ir vitaminų; turi net 17,8 % aukštos kokybės baltymų.

Iš šamo pagaminti maisto produktai tinka visiems žmonėms, bet ypač naudingi vaikams bei sveikstantiems po sunkių ligų.

Žuvies maistinę vertę lemia lengvai virškinamų baltymų, riebalų, vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekis.
Remiantis Kauno technologijos universiteto Maisto instituto Maisto tyrimų centro atliktais tyrimais, mūsų užauginto šamo file nustatyta energetinė ir maistinė vertė:
100 g energetinė vertė - 134,5 kcal (563 kJ);


Rodiklis Rezultatas
Drėgmės kiekis, %  74,1
Riebalų kiekis, %, iš kurių:

sočiųjų riebalų rūgščių, %
6,9

2,00
mononesočiųjų riebalų rūgščių, %  3,39
polinesočiųjų, %  1,33
Trans riebalų rūgščių, %  0,17
Omega 3 riebalų rūgščių, %  0,26
Omega 6 riebalų rūgščių, %  1,05
Omega 9 riebalų rūgščių, %  3,07
Baltymų kiekis, %  17,8
Angliavandenių kiekis, %  0,3


Vartojant šamo produktus, gaunama ypatingos sudėties baltymų, amino rūgščių, kurių kituose produktuose beveik nėra. Tai žmogaus organizmui itin svarbios medžiagos, kurios lėtina sklerotinius procesus, stabdo kepenų suriebėjimą, skatina vaikų augimą. Taigi, galima sakyti, jog šamas – ateities produktas, viena perspektyviausių dirbtiniu būdu galimų auginti žuvų.


Samas.lt-113A

Nepraleiskite naujienų!
so-facebook
Graphic1
KONTAKTAI

Vingio g. 13, Naujieji Muniškiai, LT-54317, Kauno raj.

Kavinė "Šaminė"
Tel.: +370 630 0 1888
Nuo 11 val. iki 19 val.

El. paštas: info@jfish.lt